Blaise Pascal

Blaise Pascal (19. června 1623 Clermont – 19. srpna 1662 Paříž) byl francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filozof.

Fyzika
Ve fyzice se Pascal věnoval problematice vakua a šíření tlaku. Sérií pokusů dokázal rovnoměrné šíření tlaku v kapalině.
Na jeho počest je proto nazvána základní jednotka tlaku pascal.

Matematika
Pascal byl jedním z předchůdců moderní výpočetní techniky – sestrojil první mechanický kalkulátor, schopný sčítat a odčítat, známý pod jménem Pascalina. Proto po něm byl nazván programovací jazyk Pascal. Byl také spoluzakladatelem teorie pravděpodobnosti a významně přispěl k rozvoji kombinatoriky a geometrie.

Teologie a filozofie
Pascal prodělal hlubokou náboženskou konverzi a poslední léta svého života se věnoval především náboženským a filozofickým otázkám. Byl zastáncem přísného náboženského směru v rámci katolicismu zvaného jansenismus. Jako spisovatele ho proslavily polemické spisy na podporu jansenistů (Listy provinciálovi). Vedle nich v pozůstalosti zanechal nedokončený soubor filozofických a teologických fragmentů, vydávaný pod názvem Myšlenky. Mimo jiné obsahují myšlenku tzv. Pascalovy sázky: Je lepší si v životě vsadit na možnost, že Bůh existuje, protože můžeme vyhrát daleko více, v případě prohry však ztratíme jen totéž co ateisté.

Pascalovy spisy vynikají kromě myšlenkového bohatství i dokonalým stylem. Proto je Pascal počítán mezi nejlepší francouzské spisovatele své doby.

Narození: 19. 6. 1623 , Clermont, Francie
Úmrtí: 19. 8. 1662  ve věku 39 let, Paříž, Francie †
Znamení: blíženci  

90 se líbí, 38 se nelíbí