Claude Lévi–Strauss

antropolog

Narození:
28. listopadu 1908
Věk:
115 let
Upravit profil
Claude Lévi – Strauss je slavný francouzský antropolog, zakladatel strukturální antropologie. V listopadu roku 2008 oslavil sté narozeniny. Náleží k předním průkopníkům zásadní transformace moderních věd o člověku. Claude Lévi – Strauss se...

Životopis

Claude Lévi – Strauss je slavný francouzský antropolog, zakladatel strukturální antropologie. V listopadu roku 2008 oslavil sté narozeniny. Náleží k předním průkopníkům zásadní transformace moderních věd o člověku.

Claude Lévi – Strauss se narodil v době, kdy hlavní světovou mocností byla Velká Británie, která kontrolovala celou třetinu souše. Francie ovládala severní a západní Afriku a Indočínu.
Lévi – Strauss pocházel z prostředí alsaských Židů, kteří sehráli mezi francouzskými intelektuály významnou úlohu. Jeho dědeček byl rabínem ve versailleské synagoze.

Lévi – Strauss vystudoval v Paříži práva a filozofii. Poté vyučoval na lyceích v Mont–de– Marsan a Laonu. Tato činnost jej však příliš neuspokojovala a proto přijal nabídku ředitele École normale supérieure, vyučovat sociologii v Sao Paulu.

Učení o nerovnosti lidských ras bylo v té době součástí akademického prostředí, ale žádný z učenců se nechtěl se žádným „divochem“ setkat. Lévi – Strauss zahájil v brazilském vnitrozemí rozsáhlý terénní výzkum, který z něj učinil uznávaného znalce Nambikvárů, Tupí – Kavahíbů a Kaďuvejů.

Po porážce Francie emigroval Claude Lévi – Strauss do Spojených států amerických, kde působil v New Yorku na New School of Social Research. Antropologická škola reprezentovaná žáky velkého amerického badatele německého původu Franze Boase, mu velmi imponovala.

Zásadní význam mělo pro Claude Lévi – Strausse setkání s Romanem Jakobsonem v roce 1941 v New Yorku. Byl to ruský lingvista, který žil v meziválečném období v Československu a náležel k čelným představitelům Pražského lingvistického kroužku. Ten vznikl po první světové válce v důsledku „strukturalistické revoluce“. Jejím iniciátorem byl švýcarský lingvista Ferdinand de Saussure, který se odvrátil od tradičního výzkumu jazyka.Tuto tezi přijal i Lévi – Strauss a aplikoval ji v antropologii. Vznikla strukturální antropologie, jejíž vliv daleko přesáhl antropologické vědy.

Ve strukturální antropologii odhalení skrytých struktur lidské kultury odstraňuje Claude Lévi – Strauss rozdíly mezi divošstvím a civilizací, dokazuje jednotu lidstva bez ohledu na dosaženou civilizační vyspělost.

Po skončení 2. světové války působil Lévi – Strauss do roku 1948 jako kulturní rada francouzského velvyslanectví ve Washingtonu. Po návratu do vlasti obhájil disertační práci a zároveň vydal svoji první knihu – Elementární struktury příbuzenství.
Získal zaměstnání v Muzeu člověka a byl přijat do 5. sekce École pratique des hautes 0tudes.
V roce 1973 byl Lévi – Strauss zvolen členem Academie francaise. Tím dosáhl jednoho nejvyššího ocenění, které se uděluje francouzskému vědci.

Claude Lévi – Strauss ovlivnil nejen antropology a etnology, ale i některé historiky, psychology, sociology, literární vědce i řadu filozofů. O jeho tezích se všude diskutovalo.


Později však toto zaujetí pominulo. Nová generace antropologů ostře kritizovala Lévi – Strause kvůli zanedbávání sociálního sdílení kulturních symbolů, jiní badatelé zase přehlížení historie. Nic na tom však nemění, že Claude Lévi – Strauss je součástí dějin antropologického myšlení, legendou již za svého života a symbolem celé jedné epochy v dějinách západního myšlení.

Literární dílo Clauda Lévi – Strause:

Díla Clauda Lévi – Strausse, především řada Mythologica, věnovaná interpretaci mytologie jihoamerických indiánů, mu zajistily světovou proslulost.

Knihy vydané v češtině:
Smutné trópy – 1966
Myšlení přírodních národů – 1971, 1996
Mýtus a význam – 1993
Příběh rysa – 1995
Cesta masek – 1996
Rasa a dějiny – 1999
Totemismus dnes – 2001

Mythologica – 1.díl – Syrové a vařené – 2006
Mythologica – 2.díl – Od medu k popelu – 2006
Mythologica – 3.díl – Původ stolničení – 2007

Strukturální antropologie – 2006
Strukturální antropologie dvě – 2007