Danielle Dušková

prozaička

Narození:
25. prosince 1943
Věk:
80 let
Upravit profil
Danielle Dušková je prozaička střední generace. Danielle Dušková je dcera melantrišského sportovního novináře, autora detektivního románu a povídek ze sportovního prostředí. Když její otec nesměl publikovat, pracoval jako frézař. Matka...

Životopis

Danielle Dušková je prozaička střední generace.

Danielle Dušková je dcera melantrišského sportovního novináře, autora detektivního románu a povídek ze sportovního prostředí. Když její otec nesměl publikovat, pracoval jako frézař.

Matka Danielle Duškové Hana Golová byla literárně činná. Po ní zvolila Dušková pseudonym Danuše Golová pro svou druhou knihu. Používala také pseudonym Marcela Adamová.

Danielle Dušková maturovala na střední všeobecně vzdělávací škole v Praze, na univezitu však nebyla přijata. Pracovala v několika továrnách. V letech 1964 - 72 byla zaměstnána v projektovém ústavu, od roku 1972 se věnuje vlastní literární tvorbě. Přispěla též do sborníků Konfrontace v roce 1967 a Cesta v roce 1974.

Dílo Danielle Duškové:

Danielle Dušková uplatňuje ve svých prózách lyrický humor ze života současné mládeže a postupně směřuje k závažnějším otázkám mravních konfliktů ve společnosti i v rodině. Usiluje ve svých dílech především o vystižení role mladých lidí v dnešní společnosti, přičemž milostné téma hraje klíčovou roli.

Neobyčejná třída - 1962, novela, která vycházela původně v Mladém světě, vyšla rovněž knižně a byla zfilmována. Jde o drobné studentské příběhy v maturitní třídě SVVŠ.

Máte ráda ananas? - 1964, novela, ve které autorka paroduje Saganovou, přináší mírně ironický obraz přelétavé dívky, která staršího bohatého milence zruinuje a s klidem přechází k dalšímu.

Hra na lásku - 1972, novela situovaná do letních měsíců na lpenské přehradě. Zábavnou formou přináší moralitu a potrestání studenta psychologie znuděného ženami a nestálého v lásce. Některé nedostatky novely odstranila autorka přepracováním pro nové vydání v roce 1982.

Bobby - 1975, novela přinesla závažnější téma, kritiku současné peněžní morálky orientované honbou za penězi, přetvářky, vystupování rodiny na veřejnosti a v soukromí. Jmenovec slavného šachisty Bobby Fischer, rovněž talentovaný hráč, bouří se proti rodinné chamtivosti a pokrytectví. Rodinná katastrofa v závěru vymaňuje Bobbyho z nepříznivého vlivu rodiny.

Kolečkárna - 1977, román z prostředí automobilové továrny, vyprávění se rozpadlo do drobných výjevů ze života mladých dělníků. Pracovní vztahy jsou potlačeny, osobní problémy převládají, zveličují se rozpory uvnitř dělnického kolektivu. Avšak autorka přece jen nahlédla kriticky do poměrů v továrně a hlavně pranýřovala maloměšťácký kult věcí a přepychu.

Báječná holka - 1983, novela ze života školáků, především pro mládež mezi 12 až 14 roky. Jde o konfrontaci čtrnáctiletého zdravého, přirozeného venkovského děvčete, které prožije týden jarních prázdnin u pražských známých v rodině se dvěma dětmi s maloměšťáckou mentalitou. Autorka zde využila řeči reklam, studentského slangu a parodie rodičovských frází.