Dominik Dán

Dominik Dán je na Slovensku nejprodávanější slovenský spisovatel, autor úspěšných detektivek.

Dominik Dán píše pod pseudonymem, protože jako kriminalista pracuje ve službě, kde je dodržování konspirace a anonymity základním předpokladem pro výkon zaměstnání. Předpokládá se, že pracuje přímo v oddělení se specializací na vraždy.

Dílo Dominika Dána:

Dominik Dán začal publikovat relativně pozdě, první knihu vydal ve svých padesáti letech, v roce 2005. Sám připouští, že mu pomáhá při psaní jeho dvacetiletá kriminalistická praxe. Dánovy příběhy se odehrávají většinou v polistopadovém Slovensku a opírají se o skutečné události.

Detektivní romány:

Popel všechny srovná – první román zaměřený na kauzu zavlečení syna prezidenta Kováče do Rakouska.

V dalších dvou románech vystupuje svérázný detektiv Richard Krauz:

Bestie – v tomto příběhu pojednal autor o důsledcích amnestie v roce 1990. Tehdy se dostalo na svobodu mnoho zločinců. K příběhu ho inspiroval příběh devítinásobného vraha Ondřeje Riga, který zabíjel ženy v Amsterodamu, Mnichově a Bratislavě. Vraždil ženy ve věku dvaadvacet až osmaosmdesát let.

Kapitán Smrt – 2008, přeložena i do češtiny. Jednou z hlavních postav je sadistický vyšetřovatel StB. Tématem je templářský poklad, o který usilovali nacisté i komunisté.

Dominik Dán od vydání první knihy stihl vydat sérii dalších osmi románů. Recezenti přirovnávají jeho knihy k příběhům slavného amerického spisovatele Eda McBaina. Jeho díla se rovněž vyznačovala věrohodností a výstižným popisem policejního prostředí.

Na Slovensku vycházejí Dánovy knihy ve dvacetitisícových nákladech.

31 se líbí, 1 se nelíbí