František Emmert

prozaik, novinář

Upravit profil
František Emmert je český spisovatel věnující se především literatuře faktu, v současné době působí i jako mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně. František Emmert se narodil v rodině skladatele a profesora JAMU Gregora Emmerta. Rodina jeho...

Životopis

František Emmert je český spisovatel věnující se především literatuře faktu, v současné době působí i jako mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně.

František Emmert se narodil v rodině skladatele a profesora JAMU Gregora Emmerta. Rodina jeho otce pochází z Weidnu v Bavorsku, matčina z Teplic. František Emmert má od narození německé občanství.

František Emmert vystudoval historii, právo a mezinárodní obchod na Filozofické a Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1993 – 2007 pracoval jako novinář. V současné době pokračuje ve studiu práv. Žije se svou rodinou v Brně.

Ocenění:
Cena 17. podzimního veletrhu v Havlíčkově Brodě za Holocaust - 2007

Cena 18. podzimního veletrhu v Havlíčkově Brodě za Druhou světovou válku: Češi a Slováci 2008

Hlavní cena E. E. Kische (od Obce spisovatelů) za Osudové osmičky v našich dějinách - 2009

Dílo Františka Emmerta:

Svou kariéru spisovatele zahájil František Emmert dvěma romány, ale poté se začal věnovat literatuře faktu. Již od deseti let psal dobrodružné příběhy, na střední škole se začal zajímat o historii. Tyto dva zájmy pak spojil a vystudoval klasickou historii. Fascinovalo ho, když děda vyprávěl o válce, ve které bojoval, nebo vzpomínky matky na rok 1968. Byl nadšený, když přišla sametová revoluce a on byl svědkem něčeho významného.

František Emmer je autorem nejen beletrie, ale i středoškolských učebnic a zejména literatury faktu o moderních dějinách. Vydal výpravné publikace, které kromě textů a obrázků obsahují také samostatně vytištěné a vyjímatelné faksmilie archivních dokumentů a CD s dobovými rozhlasovými nahrávkami (tzv. muzeum v knize). Některé jeho knihy byly přeloženy do cizích jazyků nebo vyšly v zahraničí. Je autorem řady komentářů a publicistických příspěvků v denním tisku a odborných článků a studií na téma mezinárodní vztahy, historie a veřejné mezinárodní právo.

Beletrie:
Oheň zapomenutých bohů - 2003
Milénium falešných proroků - 2004

Literatura faktu:
Atentát na Heydricha - 2008
Češi u Tobruku - 2008

Češi u wehrmachtu – 2005, v této knize autor odkryl úsek události, jenž není příliš znám. Většina lidí netušila, že mohli Češi ve wehrmachtu vůbec sloužit. Emmert přinesl historizující komentář a silné osobní příběhy, výpovědi veteránů. Některým se podařilo přeběhnout k československé armádě, jiní, kteří takové štěstí neměli, se ocitli v zajateckých táborech v Rusku a vrátili se dlouho po válce.

Edice výpravných publikací Muzeum v knize:
Knihy koncipované jako muzeum v knize mají ilustrovat dobu tak, jak jsme ji prožívali. Očima obyčejného člověka, pamětníka doby. Autor se snaží přijít i s událostmi, které zůstaly veřejnosti skryty. Dodnes zůstávají otazníky nad některými aspekty přelomových událostí. Všechno na světlo nevyšlo a možná ani nikdy nevyjde.

Holocaust - 2006
Rok 1968 v Československu - 2007
Druhá světová válka: Češi a Slováci - 2007

Osudové osmičky v našich dějinách – 2008, autor obdržel za tuto knihu hlavní mezinárodní cenu E.E.Kische, udělenou Obcí spisovatelů a Správou odkazu E.E.Kische.

1918. Vznik ČSR - 2008

Sametová revoluce – Kronika pádu komunismu 1989 - 2009, o událostech, které Emmert sám prožil, se mu nepsalo lehce, jak by mnozí předpokládali Od vlastních zkušeností není snadné se odpoutat. Dvacet let staré materiály nejsou ještě tzv. „učesané“, uspořádané a zpracované historickou vědou, jako událost 1968, světových válek a starší. Nedá se čekat, že někdo přijde s novým objevem, spíš přinese nový úhel pohledu.Autor čerpal především z fondů Národního archivu a Ústavu pro soudobé dějiny při akademii věd, dále z archivu Ministerstva vnitra. Musel pročíst zdroje dostupné literatury a různých sborníků, kde jsou důležité vzpomínky přímých aktérů. Důležité bylo i ověřování důvěryhodnosti získaných poznatků.

Odmaturuj ze společenských věd – 2003, učebnice, spoluautorství

TGM - 2009