Ian Fleming

Ian Lancaster Fleming byl námořní důstojník, bankovní úředník a novinář.

Ian Fleming pocházel ze známé a vážené, bohaté rodiny. Jeho děda byl puritánský Skot a známý bankéř. Otec, plukovník Valentine Fleming, padl na frontě v roce 1917. Nekrolog do Timesů za tohoto vojáka a člena parlamentu psal sir Winston Churchill.

První životní úspěch zaznamenal Ian Fleming ve sportu. Studoval elitní školu Eton. Nebyl sice dobrým studentem, ale dva roky po sobě byl mistrem v lehké atletice. Jeho rekordní výkon ve skoku do dálky z roku 1926 byl dlouhé roky nepřekonaný. Byl vysoký, štíhlý a uzavřený mladík. Žárlil na diplomatickou kariéru svého staršího bratra, ale oba dva syny matka nemohla v kariéře diplomata podporovat.

Ian Fleming se naučil dobře francouzsky, německy a rusky. Po ukončení studia se vydal na dráhu novináře. V roce 1933 se jako dopisovatel agentury Reuters zúčastnil v Moskvě procesu s britskými inženýry obžalovanými ze špionáže. Při té příležitosti požádal Stalina o interview. Stalin ho velmi zdvořile a vlastoručně podepsaným dopisem odmítl.

Na podzim roku 1933 odešel Ian Fleming pracovat pro Reuters do Šanghaje. Po dvou letech mu ale banka Gull and Co. nabídla místo, které obvykle dostávali osvědčení padesátiletí zaměstnanci. Místo přijal, přestože ho novinařina bavila.

V květnu roku 1939 se Ian Fleming stal pobočníkem kontraadmirála Johna Godfreye. Ian Fleming byl absolventem námořnické důstojnické školy, bystrý a dravý novinář s výbornými jazykovými znalostmi. Pro tyto vlastnosti byl ideálním kandidátem na tuto funkci. Ian Fleming začal svůj čas dělit mezi banku a kontrašpionáž. Seznamoval se s tajnými zprávami o německé výzbroji, přístavních pracích v Kielu i o kapitánech německých ponorek. Shromažďoval podklady pro bombardování Hamburku.

Ian Fleming spolupracoval s oddělením MI 6 i s oddělením MI 5, podřízeným Ministerstvu zahraničních věcí. Získal tak velký přehled o organizaci i zákupisí špionážní a kontrašpionážní služby. Brzy byl povýšen z poručíka na korvetního kapitána.

V červnu roku 1941 doprovázel Ian Fleming admirála Godfreye do USA. Britská vláda chtěla navázat úzkou spolupráci s FBI. Oby angličtí vyslanci byli seznámeni s laboratořemi, archivy, podzemními střelnicemi i s učebnami americké tajné služby. Tyto poznatky pak Ian Fleming využil ve svých dílech o Jamesu Bondovi.

Na cestě po USA se Ian Fleming seznámil s kanadským milionářem W. Stephensonem, organizátorem a sponzorem rozsáhlé diverzní sítě namířené proti Německu.

Mise admirála Gofreye skončila uzavřením smlouvy mezi USA a Velkou Británií o zřízení koordinační zpravodajské kanceláře. Text této smluvy vypracoval Ian Fleming za dva dny pobytu ve Washingtonu.

W. Stephenson pozvan Iana Fleminga na studijní pobyt na jeho špionážní školu do Oshawy. Na této škole působili ve funkcích instruktorů prvotřídní specialisté. Ian Fleming sledoval metodiku výuky a tuto školu si vyzkoušel i jako student. Stephensova škola ukázala Ianu Flemingovi řadu špionážních triků a podnítila tím i jeho fantazii. Tyto zkušenosti Flemingovi posloužily pro vymýšlení vlastních akcí během války i k pozdějšímu vytvoření agenta 007.

Dílo Iana Fleminga:

Ian Fleming se proslavil jako tvůrce agenta 007 Jamese Bonda.

Casino Royale - 1953, první bondovský román vznikal v době studené války a proto v něm byl hlavním nepřítelem komunismus. Román vycházel najdříve na pokračování v novinách, poté byl vydán v půlmiliónovém nákladu.

Live and Let Die - 1954
Moonraker - 1955
Diamonds Are Forever - 1956
From Russia With Love - 1957, Srdečné pozdravy z Ruska, zfilmováno v roce 1963
Dr. No - 1958
Goldfinger - 1959
For Your Eyes Only - 1960, sbírka povídek

Thunderball - 1961
The Spy Who Loved Me - 1962
On Her Majesty's Secret Service - 1963
You Only Live Twice - 1964
The Man With The Golden Gun - 1965
Octopussy and The Living Daylights - vydáno posmrtně 1966, sbírka povídek

I v současnosti stále přetrvává zájem na knižním i filmovém trhu o Jamese Bonda. Jenže příběhy napsané Ianem Flemingem již došly. Tak nastala chvíle najít nového autora. Literární otec Jamese Bonda Ian Fleming napsal pouze čtrnáct románů s touto postavou. Všechny příběhy už byly filmaři zpracovány, některé tituly i v remaku. Aby bylo i nadále co vydávat a točit, rozhodla se agentura Ian Fleming Publications navázat spolupráci s novým autorem, který by pokračoval v psaní dalších osudů agenta 007 a děj přenesl do současných kulis. Podle zdrojů z nakladatelství to má být spisovatel, který si vydobyl značné renomé právě v oblasti špionážní literatury. Nová kniha by měla vyjít v roce 2008, ke stému výročí narození Iana Fleminga.

Literatura faktu:
The Diamond Smugglers - 1957
Thrilling Cities - 1963

Pro děti:
Chitty Chitty Bang Bang - 1964

Narození: 28. 5. 1908 , Londýn, Anglie
Úmrtí: 12. 8. 1964  ve věku 56 let, Canterbury, Kent, Anglie †
Znamení: blíženci  
Výška: 183 cm

20 se líbí, 6 se nelíbí