Jaroslav Vejvoda

Jaroslav Vejvoda, vlastním jménem Jaroslav Marek, je prozaik, žijící od roku 1968 do 1997 ve Švýcarsku, publicista.

Jaroslav Vejvoda se narodil v Praze. Jeho matka byla novinářka, otec technický úředník. Po středoškolských studiích vystudoval Právnickou fakultu UK a poté pracoval jako právník.
V roce 1968 emigroval Jaroslav Vejvoda do Švýcarska. Zde vystřídal několik zaměstnání a po jazykovém kurzu začal na univerzitě v Bernu studovat práva. Studia ale nedokončil a věnoval se pouze psaní prózy a publicistice.

Od roku 1975 působil Jaroslav Vejvoda v Curychu jako tiskový lektor, po návratu do Prahy v roce 1997 přednášel na Institutu základů vzdělanosti UK, kde mimo jiné vedl kurz kreativního psaní.

Dílo Jaroslava Vejvody:

Literární dráha Jaroslava Vejvody začala povídkami, které uveřejňoval v časopisech. Vydání zdařilého souboru Vzdušné polibky posílati v roce 1965 se však nedočkal.Všechna další Vejvodova díla vznikala v emigraci. V Česku vychází od roku 1989. Většina témat autorových románů a povídek je zaměřena na osudy českých emigrantů v západní Evropě, především ve Švýcarsku.

Próza:
Plující andělé, létající ryby – Toronto 1974, 1990, povídky líčí životní situace emigrantů (vyděděnců), jak se různé povahy dokáží vyrovnat s cizím prostředím.

Osel aneb Splynutí - Toronto 1977, 1992, generační román zabývající se rovněž otázkami emigrace, ale s jistým nadhledem.

Ptáci – Toronto 1981, 1991, soubor povídek zabývající se opět emigrantskou tematikou

Zelené víno – Toronto 1986, 1991, v románu se autor zaměřuje na život jedné rodiny v 80. letech, hlavně na vztahy mezi jejími členy. Otec původně právník, v exilu zprvu pojišťovací agent a později vinař. Matka před emigrací novinářka, zde vykonává podřadné zaměstnání. Dospívající syn zapomíná češtinu a těžko se začleňuje do cizí společnosti. Ozvuky starého domova nakonec přináší návštěva otcovy matky. Syn se rozhodne do vlasti podívat.

Provdaná nevěsta – Toronto 1991,1995, povídkové črty srvnávající s humorem exil a domov na rozhraní 80. a 90. let.

Věk: 82
Narození: 13. 9. 1940 , Praha
Znamení: panna  

5 se líbí, 1 se nelíbí