Jeanette Wintersonová

Jeanette Wintersonová je anglická spisovatelka, pohádkářka, autorka básnických esejů, lesbická aktivistka. Nositelka Whitbreadovy ceny za svou prvotinu.

Jeanette Wintersonová se narodila v Manchesteru, kde ji adoptovala silně věřící rodina. V šestnácti letech se zamilovala do své kamarádky a utekla z domova. Je absolventkou anglické literatury na Oxfordu.

Dílo Jeanette Wintersonové, které vyšlo česky:

Jeanette Wintersonová již v šestadvaceti letech získala Whitbreadovu cenu za svou prvotinu:

Na světě nejsou jen pomeranče – 1985, česky 1998. Přestože román čerpá z námětu lesbické lásky a hrdinka nese autorčino jméno, ona sama odmítá, že je autobiografický. Ostatně většina jejích hrdinek se zamilovává do mužů jako do žen.

Vášeň – 1987, česky 2000, román, který bývá označován jako magicko reálný. Motivem je lidská touha hrát si a pokoušet osud. Jde o příběh gondoliérky Vianelly, která se převléká za chlapce a chodí hrát do kasina. Nakonec při hře přijde o srdce.

Jak naštěpit třešeň – česky 2004. V románu je obsažena víra v sílu zvědavosti a svoboda ukrytá v každém lidském rozhodování. Hlavní postava Jordán touží po svobodě a poznání, nachází lásku, ale tu možná až za třista let, v jiném životě. Jeho pěstounka, obrovská Psí žena, je nejzvláštnější a nejčistší postava, kterou autorka stvořila, přestže se umyje asi třikrát za život a zapálí Londýn.

Tíha – č. 2005, moderně převyprávěný mýtus Herakla a Atlanta.

Kromě jiného napsala Wintersonová i sbírku esejů Art Objecst.

Věk: 60
Narození: 1959 , Manchester, Anglie

4 se líbí, 1 se nelíbí