Joseph Conrad

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, byl anglický prozaik polského původu.

Joseph Conrad se narodil ve zchudlé polské šlechtické rodině. V dětství žil s rodinou ve vyhnanství, když jeho otec byl za proticarskou činnost vyhoštěn na sever Ruska. Od dvanácti let, kdy osiřel, byl vychováván u příbuzných v Krakově. V sedmnácti letech uprchl do Marseille. Poté se po dvacet let plavil po všech světových oceánech a do všech světadílů, nejprve ve francouzských později v anglických službách. Zpočátku jako námořník, pak i kapitán.

Joseph Conrad získal britské státní občanství. Pro zhoršující se zdravotní stav se usadil v Anglii. Zde se začal věnovat své literární činnosti, svá díla psal anglicky.

Dílo Josepha Conrada:

Ve své tvorbě využil Joseph Conrad svých zkušeností z námořních plaveb a ze života v exotických zemích. Právoplatným účastníkem děje je i tropická příroda.

Próza:
tzv. malajská trilogie:
Almayerův blud - 1895, román je příběhem holandského obchodníka z malajské jihovýchodní Asie.
Vyhnanec z ostrovů - 1896
Únik - 1920

Z námořnického prostředí vycházejí novely:
Černoch z lodě Narcissus - 1897
Tajfun - 1902

Lord Jim - 1900, patří k nejvýznamnějším románům. Tragický příběh námořního důstojníka přesvědčeného o tom, že ztratil svou čest, když opustil poškozenou loď s poutníky do Mekky na palubě. Snaží se to napravit pomocí domorodcům v malajské vesnici. Autor zde používá střídání vypravěčských poloh, autorovy a kapitána Marlowa.

Srdce temnoty - 1902, umělecky cenná novela, opět s vypravěčem Marlowem. Příběh obchodníka se slonovinou Kurtze, který se stal v konžských pralesích polobohem černošského kmene a manipuluje s ním pomocí kanibalských rituálů.

Nostromo - 1904, román situovaný do smyšlené jihoamerické země v době hospodářských a společenských přeměn v druhé polovině 19. století.

Hranice stínu - 1917, novela z pozdější tvorby, vycházející ze vzpomínek na prožité mládí u námořnictva.

Zvláštní skupinu tvoří politické romány o působení teroristických anarchistických skupin v Evropě a Anglii:

Tajný agent - 1907
Očima západu - 1911

Narození: 3. 12. 1857 , Berdichev, Ukrajina
Úmrtí: 3. 8. 1924  ve věku 66 let, Canterbury, Anglie †
Znamení: střelec  

4 se líbí, 0 se nelíbí