Markéta Zinnerová

Markéta Zinnerová, vlastním jménem Vydrová, provdaná Jílková, se prezentuje jako prozaička, scenáristka, autorka literatury pro děti a mládež.

Markéta Zinerová po maturitě na JSŠ v Liberci a nástavbovém studiu osvěty v Praze, pracovala v osvětových zařízeních v Liberci a Sokolově. V letech 1962 - 64 byla zaměstnána jako průvodčí ČSD.

Na konci šedesátých let pracovala Markéta Zinnerová v časopisech Mladý svět, Květy aj. V letech 1971 - 76 byla dramaturgyní literárně - dramatického vysílání pro děti a mládež v Čs. televizi. Od roku 1976 je spisovatelkou z povolání.

V 80. letech pracovala Markéta Zinnerová v rozhlase a v letech 1991 - 1992 působila jako metodička v Domově dětí. V letech 1981 - 85 vystudovala dálkově dramaturgii a scenáristiku na FAMU.

Z díla Markéty Zinnerové:

Ve svých dílech prokazuje Markéta Zinnerová důkladnou znalost lidské psychiky, zvláště jemné citové vazby mezi dětmi a dospělými.

Indiáni z Větrova - 1979, román z prostředí dětského domova, v němž autorka nastiňuje téma osamění a touhu po vlastní rodině.

Tajemství proutěného košíku - 1978, příběh neúplné rodiny rovněž s tématem osamění a snahou zakotvit v rodinném kruhu.

Svět dětí a dospělých v širší perspektivě:
My všichni školou povinní - 1984, televizní seriál
Kde padají hvězdy - 1997, román

Konfrontací obou generací, dospělých a dětí se autorka zabývala v televizních inscenacích:
Nevěsta - 1986
Tchyně - 1986

Moderní pohádkové postupy uplatnila autorka v tvorbě pro nejmladší čtenáře:
Hehe a CHichi, dva ušatí kamarádi
Každý večer s kočkou Lindou

Zinnerová se podílela též na doprovodných textech k vystřihovánkám a omalovánkám. Její díla byla často podkladem pro filmové zpracování.

Věk: 76
Narození: 21. 6. 1942 , Brno
Znamení: blíženci  

48 se líbí, 9 se nelíbí