Michal Babinka

Michal Babinka byl básník, spisovatel pro děti, literární kritik, překladatel a novinář slovenského původu, žijící v Jugoslávii.

Michal Babinka po ukončení studia na učitelském ústavu krátce učil, ale potom pracoval jako novinář v srbských a slovenských novinách v Novom Sade a v Báčskom Petrovci.

Ke konci života se Michal Babinka věnoval pouze literární tvorbě jako svobodný umělec.

Dílo Michala Babinky:

V literatuře slovenské menšiny byl Michal Babinka znám především jako básník. První básně uveřejňoval pod pseudonymem Stráňsky. Za svůj život uveřejnil šest básnických sbírek pro dospělé a šest knih pro děti. Více básnických sbírek mu zůstalo v rukopisech.

Na šarkanovom dvore – 1958, sbírka básní pro děti
Básně, 3 sv. – 1979, 1981,1989 – kritické vydání autorovy poezie.

V 60. letech se stává průkopníkem moderního básnického výrazu v literatuře slovenské menšiny v Jugoslávii:

Bezbožné letá – 1960, básnická sbírka plná emocionálních básníkových záznamů odpozorovaných vnějších reálií, které dává do souvislosti se svým vnitřním světem.

Na přelomu 60. a 70. let autorova poezie nabírá stále více elegické tóny a jeho témata jsou ve znamení otázek o identitě člověka:

Príchodzíse nevracajú – 1972, básnická skladba.

Babinka přispěl značnou mírou k modernizaci literatury pro děti, jako kritik sledoval nejen novou slovenskou produkci v Jugoslávii, ale psal i o knihách spisovatelů z obou zemí.

Narození: 25. 8. 1927 , Padina, Jugoslávie
Úmrtí: 4. 7. 1974  ve věku 46 let, Sremska Kamenica, Jugoslávie †
Znamení: panna  

1 se líbí, 1 se nelíbí