Oldřich Sova

Oldřich Sova se narodil 1.1.1923 v Českých Budějovicích a zde také vystudoval Obchodní akademii.Vysokou školu ekonomickou v Praze absolvoval již při zaměstnání ( tématem jeho dipl. práce byl vliv výpočetní techniky na účetnictví ). V roce 1966 ovdověl a počátkem září 1968 se svojí dcerou emigroval do Rakouska.

V Linci pracoval jako organizátor pro zpracování dat. Odtud přesídlil do Mettmannu u Düsseldorfu, kde se prosadil jako odborník při zpracování dat. Získal doktorát na universitě v Paderbornu ( disertační práce Automatické plánování a řízení produkce zpracování dat ), vyučoval na vysoké škole, publikoval z odborné tematiky.

První básnické pokusy Oldřicha Sovy, vznikající na počátku 40.let, byly inspirovány Nezvalem, Březinou, Hlaváčkem. Otiskoval je ve studentském časopise a v místním tisku.

Více začal psát poesii až na počátku šedesátých let, kdy publikoval v denním tisku a v časopisech. Jeho tvorba byla ovlivněna jeho povoláním matematika a ekonomika ( Matematické epištoly ). Byl také autorem tehdy velmi populárních písňových textů, např. Osado na shledanou, Hurá na prázdniny, Přípitek Montreálu, Pochoďák, atd. Ty se hrály v rozhlase, televizi, na gramodeskách v aranžmá Karla Krautgartnera, Zdeňka Marata a v podání orchestru Karla Vlacha, byly oceňovány na soutěžích.

V emigraci začal psát poesii německy, ale po roce 1990 se opět vrátil k publikování v českém jazyce. Jeho verše byly čteny v pražské Viole a při různých kulturních příležitostí i v Českých Budějovicích.
Roku 1992 vydal básnickou sbírku Háčkování duše, k ní doslov napsal Boris Jachnin. Brzy následovalo i druhé vydání. Její rozšířenou verzí je básnická sbírka Okov a křídla, zde doslov o autorovi napsal Vladimír Justl ( Praha, nakl. Kvarta, 1995 ).

Autor : Jiří Louženský ( cestoklub@volny.cz )

Věk: 96
Narození: 1. 1. 1923 , České Budějovice, Československo
Znamení: kozoroh  

1 se líbí, 0 se nelíbí