Peter Benický

Peter Benický, slovenský barokní básník, se narodil v roce 1603 v Trnavě. Pocházel ze zemanské rodiny, vzdělání získal doma a během života si jej doplňoval samostudiem.

Před 30. rokem života vstoupil do královské armády a jako voják byl v roce 1641 členem královského poselstva na dvoře tureckého sultána v Istanbulu.

Po odchodu z armády vedl Benický hospodářství své tety Marie Thurzové, po které její celý majetek později zdědil. Ostatní dědicové ho však obvinili z falšování závěti a soudili se s ním.

Peter Benický zemřel v roce 1664 v Trnavě.

Dílo Petera Benického
- Magyar rhytmusok – 1664, (Maďarské verše), sbírka básní, v 17. a 18. století byly tyto verše oblíbeným čtením, jsou zde zastoupeny i verše s náboženskou tématikou
- Slovenské verše – 1652, sbírka básní, zachovaly se pouze v rukopise, knižně byly vydány až v roce 1873, jedná se o cyklus myšlenek a postřehů o člověku, v základní částí mají 217 očíslovaných strof ke kterým je připojeno pět pod názvem O čtyřech částkách ročních, jako shrnutí díla. Tuto sbírku charakterizuje sklon ke společenské kritice a satiře – je odsuzováno bohatství, zdůrazňována občanská ctnost, ironizována šlechta, autor sympatizuje s poddanými rolníky

Narození: 1603 , Trnava
Úmrtí: 1664  ve věku 61 let, Trnava †

1 se líbí, 0 se nelíbí