Saul Bellow

Saul Bellow, vlastním jménem Solomon Bellows, byl americký romanopisec, autor her a povídek, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Saul Bellow pocházel z rodiny ruského židovského původu. Vyrůstal v Chicagu, kde vystudoval sociologii a antropologii. Poté vyučoval na různých univerzitách. Jeho život byl poměrně poklidný, neobsahoval žádné výstřelky či tragedie.V roce 1976 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Saula Bellowa:

Osudy románových hrdinů Saula Bellowa jsou většinou vzrušené až bouřlivé, ale nikdy tragické. Po všech ohroženích a ztrozkotáních jim vždy zůstává kapka naděje.

Próza:
Rozkolísaný člověk – 1944, prvotina. Psychologická studie ve formě deníku, zaznamenávajícího soužení maloměšťáckého úředníka odvedeného na vojnu, ale marně čekajícího na předvolání.

Oběť – 1947, jedna z nejsevřenějších a nejpůsobivějších próz nové americké literatury. Vypráví o soužení židovského úředníka, který v době kdy má sám vlastní existenční starosti, je napadem známým křesťanem, že mu zkazil živobytí a postup. Žid zpočátku odmítá toto obvinění, ale časem uváží, že nikdo nemůže s dobrým svědomím říci, že nikomu třeba i nevědomě neublížil.

Dobrodružství Augieho Marche – 1953, román. Plnokrevné vyprávění o nestálém mladíkovi z chicagského ghetta, který odejde do světa, aby zde využíval spousty důvěřivých lidí, ale sám je využíván také. Z malého předválečného šejdíře se po mnoha zážitcích stane velkorysý podvodník.

Ani den – 1956, česky 1966. Kratší svazek s důrazem na židovo rozpolcené nitro.

Henderson, král dešťů – 1959. Fantastický a alegorický román, jehož hlavním hrdinou je americký milionář, který ani ve svém pokročilém věku nenašel uspokojivou životní cestu. Vydá se do nitra Afriky, odkud se s velkými obtížemi opět vrátí domů. Přes svůj věk se dá na studium lékařství, aby pomáhal lidem.

Herzog – 1964, č. 1968, román si získal největší popularitu. Hlavní hrdina Moses Herzog měl nuzné mládí, ale vlastním přičiněním došel k jisté zámožnosti. Jeho kontakty s lidmi byly neuspokojivé. Proto psal dopisy různým činitelům i časopisům, ve kterých upozorňoval na vážné nebo i nevážné nedostatky a podněty.

Planeta pana Sammiera – 1970,román. Sammler žil původně v Polsku, po emigraci se poangličtil, ale v roce 1939 se neuváženě vrátil domů. Ihned byl zatčen a uvězněn v koncentračním táboře. Zachránil se tak, že unikl zpod kupy mrtvol a po různých peripetiích se dostal k příbuzným do Ameriky. Poté žil skromně, ale uvažoval o nové epoše, dobytí Měsíce 4lověkem.

Humboldtův dar – 1975. Román o židovském spisovateli Charlesi Citrinovi z Chicaga v době životní krize. Získal Pulitzerovu cenu.

Bellov je autorem i divadelních her a povídek:
Mosbyho vzpomínky a další povídky – 1968

Narození: 10. 7. 1915 , Lachine, Quebec, Kanada
Úmrtí: 5. 4. 2005  ve věku 89 let, Brooklin, Massachussets, USA †
Znamení: rak  

2 se líbí, 0 se nelíbí