Vujity Tvrtko

Jeho otec byl horník, matka učitelka na vesnické škole. Díky náhodě se ve svých devatenácti letech stal válečným zpravodajem poté, co se ocitl v obklíčení během války v bývalé Jugoslávii, v Sarajevu. Vystudoval novinařinu na univerzitě v Miami ve Spojených státech. Je nositelem mnoha novinářských ocenění, v Maďarsku obdržel za svou práci Pulitzerovu pamětní cenu, v roce 2001 státní vyznamenání, kříž za zásluhy a pomoc poskytnutou při převozu posledního válečného zajatce ze Sovětského svazu do jeho vlasti. Pravidelně přednáší na maďarských i zahraničních univerzitách. V maďarské televizi tv2 má vlastní program s názvem pekelné příběhy, v němž své reportáže komentuje naživo. Je ženatý. Jeho žena Gyöngyí je bývalá hráčka maďarské basketbalové reprezentace. Mají spolu dva syny a žijí v Budapešti.

Specializuje se na ohrožené kraje a oblasti. Zajímá se o nevšední osudy lidí často na okraji společnosti. Jeho knihy dosáhly nákladů více než půl miliónu výtisků a staly se bestsellery nejen v Maďarsku, ale i v mnoha dalších zemích.

Dílo

Knihy

- Viděl jsem peklo - unikátní reportáže ze zemí, kam získat turistické vízum je takřka nemožné, či dokonce z míst, o nichž veřejnost nemá ani zdání. - o utajené kolonii malomocných v Rumunsku - o leproserii v Etiopii, kde žije 7000 nemocných - o životě v Černobylu - o ženě, kterou vychovali jako psa - o dětech nemocných AIDS - o falšovatelích smrti - o posledním válečném zajatci, který se vrátil ze Sovětského svazu - o životě v Severní Koreji
- Viděl jsem peklo 2 - Divný Turkmenbaši - Potopená vesnice - Sarajevo - Sahara - Sorel na olympiádě - Kambodža

Dosud nepřeložená díla do češtiny
- (Ne)omezený diktátor
- Poslední cesta do pekla
- Útěk z pekla

Věk: 46
Narození: 24. 9. 1972 , Pécs, Maďarsko
Znamení: váhy  

7 se líbí, 0 se nelíbí