Yann Martel

Yann Martel kanadský spisovatel, nositel několika prestižních cen.

Yann Martel se narodil v rodině kanadských diplomatů intenzivně zaměřených na literaturu. Díky práci svých rodičů vyrůstal postupně na Aljašce, Kostarice, v Mexiku, ve Francii a v Kanadě.

Yann Martel se již v roce 1991 uvedl povídkou Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek, z níž později vznikla stejnojmenná sbírka povídek.

Dílo Yanna Martela:

Yann Martel patří k autorům, kteří vnesli do literatury fascinaci tygry. Převyprávěl mytický příběh a sám věří, že svět vytváří až síto naší fantazie.

Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek – 1991, česky 2005, povídková sbírka. Čtyři povídky zaktualizované pro nové vydání a doplněné jeho předmluvou. Příběhy ukazují na zcela originálního autora, který má nejen fascinující nápady, ale i nezaměnitelný dar tyto nápady zcela mistrovsky ztvárnit a zprostředkovat svým čtenářům. Martel vždycky vychází ze silných emocí. Témata jeho čtyř povídek: nemoc a dějiny 20. století, antikoncert ve Washingtonu, popravy a zrcadla a vzpomínky.

Vlastní já – 1996, román , za nějž byl nominován na kanadskou cenu pro debutující autory Canada First Nowel Award.

Pí a jeho život – 2001, česky 2005. Román, díky jemuž se Yann Martel dostal mezi nejpřekládanější a nejprodávanější světové autory. Byl přeložen do čtyřiceti jazyků a stal se světovým bestsellerem . Autor za něj získal Man Boockerovu cenu a cenu Hugha MacLennana. Hrdinou tohoto románu je indický chlapec Piscine (pojmenování po posledním modelu zahradního bazénu).Za to se mu dostává mnoha posměšků, proto se přejmenuje jen na Pí. Z otcovy zoologické zahrady má tygra, který se jmenuje Richard Parker (tak se jmenovalo v historii a literatuře několik mužů kanibalisticky snědených trosečníky při ztroskotání lodí).
Na nákladní lodi, která pluje z Indie do Kanady, přežije Pí se svým tygrem její potopení a zachrání se na člunu. Tehdy nastane velký problém, jak uprostřed oceánu šelmu nasytit.
Pod sloganem „Jeden chlapec, jeden tygr, jeden člun“, rozjíždí britské nakladatelství Canongate celosvětové čtení Martelova nejslavnějšího románu na internetu.

Věk: 56
Narození: 1963 , Salamanca, Španělsko

1 se líbí, 0 se nelíbí